September 21, 2017  

Current weather

Clear sky, 77 °F

College of Arts and Letters Celebrates Student Successes at Awards Ceremony

Main Content

The University of Southern Mississippi College of Arts and Letters recently held its annual awards ceremony on the Hattiesburg campus of Southern Miss in the Thad Cochran Center Ballroom. Students were recognized for academic excellence at the event.

College of Arts and Letters Dean Maureen Ryan welcomed awardees and their families and friends before department chairs announced winners of awards and scholarships.

“Few events of the academic year are more gratifying than our annual awards ceremony, at which the college’s departments recognize their most accomplished students,” Ryan said.

Top student awards include the following:

Department of Anthropology and Sociology

  • Shann MM Winn Outstanding Anthropology Student of the Year — Miranda Nicole Parker
  • Irmgard H. Wolfe Award for Best Graduate Paper in Anthropology — Carson Elizabeth Rouse
  • Lambda Alpha Award for Best Undergraduate Paper in Anthropology — Adrianne Lynn Buck
  • Anthropology and Sociology Citizenship Award — Alyssa DeAnn Mace, Samuel Lawson Mingo
  • Sociology Student of the Year - Ethan Tyler Keys
  • Alpha Kappa Delta Award for Best Undergraduate Paper in Sociology — Amber Nicole Bynum
  • Sociological Imagination Paper Award — Ethan Tyler Keys

Department Art and Design

  • Excellence in Art BA — Maranda Hutson
  • Excellence in Sculpture BFA — Elizabeth Claire Thrash
  • Excellence in Graphic Design — BFA – Brennan Tate Kennedy
  • Excellence in Painting and Drawing BFA — Alex Christopher Townsend

Department of Communication Studies

  • Communication Studies Department Service Award — Lakelyn Taylor
  • Don George Award for Academic Excellence — Megan Brown, Marissa McGillis
  • Siltanen-Hosman Scholarship Endowment — Breneesha Washington
  • Elliott and Bonnie Pood Communication Studies Endowment — Jonathan Bridenbaker, Anna Goretski, McKenna Stone
  • Susan Mallon Ross Award for Outstanding Service to The University of Southern Mississippi Speaking Center — Mohamed Ismail, Lakelyn Taylor

Department of Dance

  • Outstanding Freshman in Dance — Tarrah Mills
  • Outstanding Sophomore in Dance — Gabriela Salazar
  • Outstanding Junior in Dance — Noelle Billings
  • Outstanding Senior in Dance — Reanna Martinez
  • Outstanding Dance Educator — Destiny Ponville

Department of English

  • Joan Johnson Writing Award-Poetry — Chad Foret
  • Joan Johnson Writing Award-Fiction — Nickalus Rupert
  • Ben Mounger Rawls Award — Jessica Guzman
  • Mary Maude T. Jordan Scholarship — Ross Thompson
  • Wilbur and Polly Stout English Scholarship — Christina Beth Vehos, Katelyn Chantel Ladner
  • Linwood E. Orange Scholarship — Jessica Ramer
  • Howard W. Bahr Achievement Scholarship — Olivia Bushardt, Monic Ductan, Paige Nicole Jackson, Renee Ramsey
  • James Sims Award — Charles Hunter Joplin
  • Howard W. Bahr Achievement Scholarship — Lindsay Patorno
  • Garth A. Avant Memorial Endowment — Jefferson (Jay) Glassie
  • Florence Burrow Pope Endowed Scholarship — Carlton Wade McGrone
  • Shannon O’Hara and Henry Mackaman English Scholarship — Hiba Tahir-Poetry; William (Chance) Clark-Fiction
  • Janet Sims English Scholarship — Jessica Carrell
  • Dr. Jeremy Lespi Memorial English Scholarship — Todd Osbourne
  • Nelma and Marlin Ivey Scholarship — Shaniqua Beavers
  • Dr. Stan Hauer Graduate Teaching Award — Olivia Bushardt

Department of Foreign Languages and Literatures

  • Outstanding Student in German — Alice Olivia Townsend
  • Outstanding Student in Classics — Jon-Michael Platt
  • Outstanding Student in French — Kathleen Smith
  • Outstanding Student in Spanish — Alexiandria Ellis

Department of History

  • Graduate Student Teaching Award — Dennis J. Cowles
  • Phi Alpha Theta Award — Lindsey R. Peterson
  • Lamar Powell Graduate Scholarship — Eugene Allan Branstiter, Lindsey R. Peterson
  • Jay Washam Memorial Scholarship — Hayden McDaniel
  • Russell Miller Memorial Scholarship — Kelsey Marie Sims
  • Carroll Warren and Parker History Scholarship — Alyssa Idell Hatten
  • Claude E. Fike Scholarship — Timothy E. Buchanan
  • John E. Wallace Award — Brennan Michael Kuehl
  • Treadwell Davis Award — Nastassia Sergeevna Moore
  • Outstanding Senior in International Studies — Kimberly Brooke Boisseau
  • Dr. Kenneth G. McCarty History Scholarship — Hailey Ryan Ulrich
  • Outstanding Student Teacher Award — Amy Delores Myers
  • John E. Gonzales Senior Award — Kelsey Marie Sims
  • John E. Gonzales Undergraduate Scholarship — Rebecca Katherine Applewhite
  • John E. Gonzales Study-Abroad Scholarship — Caroline Elizabeth Carney, Aubrey Elizabeth Hanson

Department of Interdisciplinary Studies

  • Outstanding Freshman — Bethany Lawson
  • Outstanding Senior — April Burnside
  • Outstanding Leadership — Michal Canga

School of Mass Communication and Journalism

  • Academic Achievement Award — Whitley Ruffin
  • Donald M. Dana Sr. Advertising Award — Ignacio Landaverde, Jr.
  • GodwinGroup Public Relations Award — Melissa David
  • GodwinGroup Advertising Award — Joshua Hughes
  • Parnell McKay, Sr. Photojournalism Award — Cam Bonelli
  • Top News Editorial Student Award — Patience-Erin Jean Johnson
  • Top Broadcast Journalism Student Award — Julius Kizzee, Tichina Wilson
  • Top Film Student Award — Audrey Cahill
  • Top Media Production Student Award — Jamicah McNeil
  • Top Recording Industry Management Student Award — Jordan Niezgoda
  • Top Recording Industry Production Student Award — Jonta S. Butler
  • WUSM-FM 88.5 Top Student Award — Joy Angelle Netzhammer
  • Top Master’s Student Award — Amanda Jo Ladner
  • Top Ph.D. Student Award — Lijie Zhou
  • Top Graduate Student Teacher of the Year — Danianese Woods

School of Music

  • Wind/Brass/Percussion/Jazz/Band Division Undergraduate Student of the Year - Marc Rivet
  • Wind/Brass/Percussion/Jazz/Band Division Graduate Student of the Year - Jeffrey Humphrey
  • Piano/Voice Division Undergraduate Student of the Year - Dino Henriquez Rios
  • Piano/Voice Division Graduate Student of the Year - Juliàn Pernett Castilla
  • Music Education Division Undergraduate Student of the Year - Kevin Mullen
  • Music Education Division Graduate Student of the Year - Kelsey McClaflin
  • String Division Undergraduate Student of the Year - Nathaniel de la Cruz Daga
  • String Division Graduate Student of the Year - Andrea Beltran Landers
  • Presser Foundation Undergraduate Scholar Award – Molly Evans

Department of Philosophy and Religion

  • Outstanding Philosophy Undergraduate - Michael Stokes
  • Outstanding Religion Undergraduate - Kimberly Brooke Boisseau
  • Forrest Wood Scholarship - Trace Bevell, Maya Rex, Michael Stokes

Department of Political Science, International Development and International Affairs

  • The Ronald G. Marquardt Memorial in Legal Studies for Academics-Gulf Coast — Belinda Wright
  • The Ronald G. Marquardt Memorial in Legal Studies for Academics-Hattiesburg — Tara Majors
  • The Ronald G. Marquardt Memorial in Legal Studies for Service — Garrett Ramos
  • Political Science Undergraduate of the Year — Dylan Tyner
  • Atley Graham Memorial Scholarship for Economics — Henry Woodyard
  • The Mark Klinedinst Distinguished Graduate Award for Economics — Aaron Linville
  • Political Science Graduate Student of the Year — Zachary Stewart
  • The William H. Hatcher Award in Political Theory — Aaron Linville
  • The Joseph B. Parker American Politics Award — Erin Blackledge
  • Award for the Outstanding Student in Political Science Methods — Brandon Nettles
  • The James H. Wolfe Comparative Politics Award — Tarilyn Elliott
  • Award for the Outstanding Student in Public Law — Gillian Purser

Department of Theatre

  • Outstanding Freshman in Theatre — Jayda Ross
  • Outstanding Sophomore in Theatre — Katie Coxwell
  • Outstanding Junior in Theatre — Kelsey Hebert
  • Outstanding Senior in Theatre — Taryn McGee
  • Outstanding Graduate in Theatre — Corey Bradberry

To see photos from College of Arts and Letters’ annual awards ceremony, visit the college’s Facebook page at https://www.facebook.com/pg/USMArtsandLetters/photos/?tab=album&album_id=10155287693998669.